Moda i Lifestyle

Subiektywnie nie tylko o modzie

Wybór parki damskiej – na co zwrócić uwagę?

Wybór parki damskiej – na co zwrócić uwagę?

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Dość częste zmiany temperatur oraz nieodpowiednio dostosowana odzież stwarzają idealne warunki do rozwoju grypy lub przeziębienia. W związku z tym, bardzo istotne jest, aby zadbać o odpowiednią odzież, która będzie wygodna oraz zapewni komfort termiczny. Ważne jest również, aby odzież była odpowiednio dostosowana do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. W sezonie jesienno-zimowym jest to wyjątkowo trudne ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki. W tym okresie bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kurtki. W ostatnim czasie bardzo popularne są tzw. parki, czyli kurtki o długim fasonie i dość nietypowym kroju. Najczęściej sięgają po nie kobiety, ze względu na to, że parki doskonale pasują do większości stylizacji. Jak wybrać kurtkę parkę damską oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej pytania poznasz w tym artykule.

Czym jest parka damska?

Parka damska to rodzaj kurtki, który charakteryzuje się dość nietypowym krojem oraz długim fasonem, sięgającym najczęściej do kolan. Parka damska zazwyczaj jest nieco dłuższa z tyłu i krótsza z przodu. Kobiety bardzo chętnie sięgają po ten typ kurtki, ze względu na różnorodność fasonów. W sklepach odzieżowych można bowiem znaleźć parki sięgające do bioder oraz takie, które sięgają nawet do kolan, co oznacza, że mogą je nosić zarówno bardzo wysokie kobiety, jak i te nieco niższe.

Parka bardzo często posiada dość obszerny kaptur, który obszyty jest sztucznym futerkiem oraz duże, pojemne kieszenie. Jeśli chodzi o wypełnienie kurtki, większość budżetowych modeli posiada wypełnienie w postaci puchu syntetycznego. Droższe modele parek są jednak wypełnione kaczym puchem, co przekłada się na bardzo wysoki komfort termiczny oraz wygodę. 

Parki najczęściej występują w kolorze oliwkowo-zielonym, czyli khaki. Ten charakterystyczny kolor parki wiąże się z jej historią. Parka była bowiem podstawową odzieżą wierzchnią noszoną przez żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych pod koniec lat 40. XX wieku. Kolor khaki był wówczas dość mocno kojarzony z wojskiem. W dzisiejszych czasach jednak można spotkać również parki w wielu innych kolorach, co w znacznym stopniu przekłada się na ich popularność.

Czym różni się parka od pozostałych typów kurtek?

Wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tym typem odzieży zastanawia się, czym właściwie parka różni się od innych rodzajów kurtek. Otóż podstawową cechą, która wyróżnia parkę na tle innych kurtek jest jej specyficzny krój. Parki posiadają również obszerny kaptur, który można w każdej chwili odpiąć oraz wyposażone są w dużą ilość obszernych kieszeni. Parki bardzo często porównywane są do innego rodzaju odzieży wierzchniej jakim jest płaszcz, ze względu na to, że niektóre rodzaje tych kurtek posiadają dość długi fason sięgający kolan.

Do jakich stylizacji pasuje parka?

Parka cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pasuje ona praktycznie do większości stylizacji, a przy okazji zapewnia wygodę oraz komfort termiczny. Parka może stanowić doskonałe uzupełnienie sportowej stylizacji w postaci dresu oraz adidasów, jednak niektóre warianty mogą okazać się ciekawym dopełnieniem bardziej formalnej stylizacji. Tak naprawdę w zależności od rodzaju i koloru parki może ona pasować niemalże do wszystkiego.

Wiele kobiet przed zakupem pierwszej parki zastanawia się jak wybrać kurtkę parkę damską? Należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że parka charakteryzuje się dość specyficznym krojem oraz fasonem. W związku z tym, podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim swoim wzrostem i sylwetką. W przypadku wysokich, bardzo szczupłych kobiet dobrym rozwiązaniem może okazać się parka, która swoim fasonem przypomina płaszcz i kończy się w okolicach kolan. Nieco niższe kobiety częściej decydują się na parkę, która sięga bioder, ponieważ taki rodzaj parki w żaden sposób optycznie nie wpływa na jej figurę oraz wzrost. Parkę można dopasować do każdego typu sylwetki, dlatego cieszy się ona tak dużą popularnością wśród kobiet.

Powrót na górę