Moda i Lifestyle

Subiektywnie nie tylko o modzie

Maść końska – czy warto po nią sięgnąć?

Maść końska – czy warto po nią sięgnąć?

Maść końska to preparat, którego rodowodu upatruje się w specyfiku stosowanym przed wiekami do łagodzenia dolegliwości bólowych, które były udziałem koni, a wiązały się z silnym nadwyrężeniem ich mięśni podczas wielogodzinnego wysiłku. Obecnie nazwy tej używa się w stosunku do maści stosowanej u ludzi w różnego rodzaju bólach przeciążeniowych i stanach zapalnych. Po źródłosłowie nazwy pozostał sposób pakowania maści, która najczęściej sprzedawana jest w dużych opakowaniach (jak dla konia).

Maść końska, czyli dobroczynna kompozycja składników naturalnych

Maść końska zawiera składniki, które korzystnie wpływają na łagodzenie wszelkich stanów zapalnych w organizmie ludzkim. Są to przede wszystkim:

  • wyciągi z ziół  oraz ekstrakty z innych roślin – najczęściej wykorzystywane to mięta, tymianek, miłorząb japoński, babka lancetowata czy arnika,
  • olejki eteryczne – pozyskiwane z eukaliptusa, rozmarynu, jałowca pospolitego, mięty bądź cynamonowca,
  • substancje farmakologiczne o naturalnym pochodzeniu.

Maść końska dostępna jest w dwóch wariantach: rozgrzewającym i chłodzącym. Różnią je przede wszystkim wskazania do użycia. Każda z wersji maści końskiej znajduje zastosowanie w innych przypadłościach.

maść końska rozgrzewająca

Maść końska rozgrzewająca – ulga dla stawów i kręgosłupa

Maść końska rozgrzewająca zalecana jest przede wszystkim w bólach stawów i kręgosłupa. Jej systematyczne stosowanie może zwiększyć ruchomość stawów i ograniczyć ich sztywność. Warto użyć jej zwłaszcza o poranku, aby po nocnym bezruchu zredukować przykurcze. Tego rodzaju specyfik może pomóc w bólach spowodowanych odwodnieniem krążków międzykręgowych, dyskopatią czy zapaleniem nerwu kulszowego. Sprawdzi się także w walce z dolegliwościami reumatycznymi. Rozgrzewające właściwości maści sprawiają, że produkt idealnie nadaje się do smarowania nóg u osób mających problem z krążeniem w kończynach i nieustannie zmagających się z odczuciem zimnych dłoni i stóp.

Maść końska chłodząca – relaks dla zmęczonego ciała

Z kolei maść o właściwościach chłodzących sprawdzi się w zwalczaniu bólów pourazowych, zwłaszcza objawiających się opuchlizną i zasinieniami. Warto, aby maść końską rozgrzewającą miały w apteczce osoby z chorobami żylnymi – zmagające się z pajączkami lub żylakami. Składniki preparatu zredukują ból związany z anomaliami w obrębie struktur żylnych, zniwelują obrzęki oraz zmniejszą odczucie ciężkości stóp, które jest zmorą takich osób, zwłaszcza wykonujących przez wiele godzin pracę stojącą lub siedzącą. Maści końskiej chłodzącej można użyć również do masażu ciała po męczącym dniu pracy. Nie zaszkodzi też wspomóc się nią w okresie infekcji, gdy choremu towarzyszy ból głowy czy wysoka temperatura.

Powrót na górę