Moda i Lifestyle

Subiektywnie nie tylko o modzie

Co każdy powinien wiedzieć na temat pasty do zębów

Co każdy powinien wiedzieć na temat pasty do zębów

Pasta do zębów to gęsty płyn, który nakłada się na szczoteczkę do zębów i używa podczas szczotkowania zębów. Szczoteczka i pasta do zębów czyszczą zęby z resztek jedzenia, bakterii i płytki nazębnej poprzez delikatne szlifowanie powierzchni zębów. Pasta do zębów jest często aromatyzowana i ma działanie pieniące, dzięki czemu szczotkowanie jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Dlaczego trzeba używać pasty do zębów?

Pasta do zębów stanowi jedynie uzupełnienie codziennego szczotkowania zębów i pomaga w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej. To nie pasta do zębów, ale szczoteczka do zębów zapewnia czystość zębów. Szczotkowanie zębów jest zatem najważniejszym elementem utrzymania dobrej higieny jamy ustnej. 

Właściwości pasty do zębów

Większość past do zębów (sprawdź tu) zawiera różne składniki, które mogą mieć następujące właściwości:

  • Przeciwdziałanie próchnicy zębów.
  • Hamują powstawaniu kamienia nazębnego.
  • Przeciwdziałają zapaleniu dziąseł.
  • Łagodny efekt wybielania.

Jaką ilość pasty nakładać na szczoteczkę?

Ilość pasty do zębów musi być dozowana. Wystarczy wielkość podobna do ziarenka grochu lub małego paznokcia na włosiu szczoteczki do zębów. Dzieci powinny mieć mniejszą ilość w zależności od wieku. 

pasta do zębów

Jakie istotne składniki zawiera pasta do zębów?

Do pasty do zębów często dodaje się różne substancje, które usuwają bakterie i płytkę nazębną, a także chronią zęby i dziąsła. Większość zawiera środki do polerowania (środek polerujący), środki ścierne, środki smakowe, enzymy, środek spieniający, nawilżacz i zagęszczacz. Biała pasta do zębów zawiera środki wybielające, które skutecznie usuwają płytkę nazębną i nadają naturalny, jasny kolor szkliwa.  

Fluor

Fluor pomaga zapobiegać próchnicy. Fluor pomaga również wzmocnić zęby, dzięki czemu mogą lepiej wytrzymać ataki kwasów. W aptekach jest dostępna na receptę medyczna pasta z większą dawką fluoru. Fluor w paście nie jest szkodliwy, o ile używa się pasty zgodnie z opisem na opakowaniu. 

Na jak długo wystarczy pasta do zębów?

Pasta do zębów ma długi okres trwałości, często wynoszący 30 miesięcy lub dłużej. Produkt ma krótszy okres ważności po otwarciu tubki. Jeśli pasta do zębów stwardnieje w tubce, to znak, że nie należy jej już używać.

Jaką wybrać pastę do zębów?

Dentyści zalecają wybór pasty do zębów zawierającej fluor. Dzieciom poniżej 9 roku życia nie zaleca się stosować zbyt dużej ilości fluoru, gdyż może on spowodować uszkodzenie płytki w postaci śladów na zębach. Dla zębów o szczególnych potrzebach np. z odsłoniętą szyjką zębową lub uszkodzonymi dziąsłami przeznaczone są specjalne pasty do wrażliwych zębów.

Powrót na górę